producent dzianin

Prasowanie różnych rodzajów materiałów i dzianin

Prasowanie to jedna z podstawowych czynności wykonywanych w domach. Niestety, łatwo tu o błędy. Możemy się napracować, a efektów nie będzie widać. Co więcej, zła technika, za wysoka temperatura, czy twarda woda mogą uszkodzić materiał. Podpowiadamy, jak prasować, by robić to dobrze i szybko.

Producent dzianin i tkanin oraz ich zalecenia

Gotowy wyrób ma najczęściej wszytą metkę z informacjami dotyczącymi sposobu obchodzenia się z daną częścią garderoby. Niestety, cały wyrób często składa się z kilku materiałów, z których każdy może mieć inne wymagania. Producent odzieży zwykle podaje jedne, te najbardziej łagodne sposoby postępowania, które będą odpowiednie dla wszystkich składowych. Zdecydowanie lepiej byłoby znać zalecenia, jakie miał producent dzianin lub innych użytych materiałów. To że, podszewka jest delikatna i nie zniesie wysokiej temperatury, nie oznacza, że to samo dotyczy np. lnianego wierzchu, który po prasowaniu zbyt zimny żelazkiem nadal będzie wygnieciony. Na szczęście producent dzianin i tkanin może udostępniać informacje o właściwym sposobie obchodzenia się z jego produktami choćby przez stronę internetową. Zalecenia te, z niewielkimi odchyleniami są w miarę uniwersalne, niezależnie od tego, kto je wytworzył. Oznacza to, że nie musisz znać producenta konkretnego materiału, wystarczy, że znajdziesz ogólne informacje o postępowaniu z takim rodzajem.

Czego nie można prasować?

Panuje błędne przekonanie, że niektórych materiałów nie można prasować. Zwykle mowa tu o tkaninach sztucznych, takich jak poliester, czy elastan. Sporo wątpliwości wzbudza też wełna. Prasowania tych pierwszych da się uniknąć, jeżeli bezpośrednio po praniu odpowiednio je rozwiesimy. Zdarzyć się może jednak tak, że to nie wystarczy. Wtedy żelazko może pomóc. Pamiętaj jednak aby temperatura stopki miała ok. 90 stopni, a całą czynność najlepiej wykonać na lewej stronie i przez bawełniana lub lnianą ściereczkę. Dzięki temu unikniemy spalenia włókien, które będą się odznaczały nieładnym świeceniem. Wełnę również można prasować, ale żelazko przykładamy do materiału, nie przesuwamy po nim. Do tego prasujemy na lewej stronie, przez wilgotną ściereczkę omijając okolicę szwów. Dzięki temu włókna zachowają swój kształt i miękkość.