Libido

Libido, czyli inaczej popęd seksualny. Jest to naturalna potrzeba każdego człowieka do zaspakajania potrzeb seksualnych. Tak naprawdę tylko dzięki libido możemy rozpocząć i odbyć stosunek płciowy. Dzięki niemu mamy ochotę na seks. Oczywiście jego nasilenie zmienia się z wiekiem. Jego rozpoczęcie ma swój początek w okresie dojrzewania. To właśnie wtedy zaczynamy interesować się seksualnością. W dorosłym życiu libido zmienia się przez działanie wielu czynników i jest kwestią indywidualną.

Popęd seksualny u mężczyzn jest dużo prostszym mechanizmem niż u kobiet. Zależy on przede wszystkim od czynników, które działają na mężczyznę. Czas wystarczy delikatna stymulacja, bodziec ze strony partnerki, by mężczyzna był gotowy do inicjacji seksualnej. Można, więc powiedzieć, że osobnikowi płci męskiej wystarcza jedynie czynnik fizyczny. Sprawa ma się inaczej w przypadku kobiet, gdzie działanie tego jednego czynnika to za mało. U kobiet tak naprawdę najważniejszym czynnikiem jest aspekt psychiczny. Po pierwsze, aby miała ona ochotę na seks musi czuć się dobrze w swoim ciele, wiedzieć, że pociąga swojego partnera, nie wstydzi się go. Co za tym idzie, musi czuć się bezpieczna w obecności partnera. Bardzo ważnym czynnikiem jest oczywiście stres, który uniemożliwia odprężenie się kobiecie i rozpoczęcie stosunku płciowego. Zaspokojenie wymienionych czynników i wielu innych pozwoli kobiecie na odnalezienie szczęścia w sypialni.

Należy zaznaczyć, że istnieją czynniki, które powodują spadek libido zarówno u kobiety, jak i mężczyzny. Są to między innymi: mała ilość snu, problemy z wagą, samoakceptacją, wcześniej wspomniany stres i wiele innych.