Powstanie wina Rioja - jakie są jego cechy i gdzie najlepiej smakuje?

Powstanie wina Rioja – jakie są jego cechy i gdzie najlepiej smakuje?

Wino Rioja to nie tylko jedno z najbardziej znanych win świata, ale również symbol hiszpańskiej kultury. To właśnie tutaj, na pięknych wzgórzach położonych w północnej części Hiszpanii, powstaje to wyśmienite wino o unikalnym charakterze i aromacie. W artykule przedstawione zostaną szczegóły dotyczące historii powstania wina Rioja, jego charakterystyki smaku i aromatu oraz najlepszych regionów uprawy winorośli dla produkcji tego typu wina.

Historia powstania wina Rioja

Historia produkcji wina Rioja sięga ponad 2000 lat temu. Już za czasów rzymskich tereny te były uważane za idealne do uprawy winorośli dzięki korzystnemu klimatowi oraz specjalistycznej technologii rolniczej stosowanej przez tamtejszych mieszkańców. Jednakże sława tego typu wina zaczynała narastać dopiero pod koniec XIX wieku dzięki wprowadzeniu nowej technologii fermentacji i lepszego określeniu warunków sprzyjających hodowli winogron.

Charakterystyka smaku i aromatu tego wina

Cechą charakterystyczną dla riojakowego trunku jest przede wszystkim pełnia smaku, harmonijne połączenie między kwasowością i słodyczą oraz wyjątkowa subtelność. Wina Rioja zazwyczaj mają ciemną barwę i bogaty aromat, który jest mieszanką owoców leśnych, przypraw i dębu.

Najlepsze regiony uprawy winorośli dla produkcji Rioja

Rioja to przede wszystkim region Północnej Hiszpanii o idealnym klimacie do uprawy winorośli. Najbardziej korzystnymi strefami na produkcję wina Rioja są La Rioja Alta, La Rioja Alavesa oraz część Nawarry.

Rodzaje Rioja – jaka jest różnica między Crianza, Reserva a Gran Reserva?

W przypadku wina riojakowego istnieje kilka odmian związanych ze stopniem starzenia się trunku. Crianza to wino leżakujące przez 24 miesiące w beczkach dębowych oraz dodatkowe 12 miesięcy na butelkach przed wprowadzeniem do sprzedaży. Natomiast Reserva to trunek poddany procesowi starzenia wynoszącemu minimum 36 miesięcy – również przebywającym przez ten czas w beczkach dębowych. Ostatni rodzaj – Gran Reserva – wymaga natomiast co najmniej pięciu lat starzenia się tego trunku (większość czasu spędzonego jest na butelkach).

Jak serwować i z czym podawać wino Rioja?

Wino Rioja najlepiej serwować w szklankach o małej objętości, aby móc docenić jego aromat i smak. Najlepsze dania do podania z tym trunkiem to mięsa czerwone, dziczyzna oraz pikantne potrawy.

Najpiękniejsze vineyardy w regionie Rioja – co warto zobaczyć dla miłośników turystyki winiarskiej?

Hiszpania to kraj znany przede wszystkim ze swoich pięknych krajobrazów, kultury oraz oczywiście wyśmienitego wina. W samym środku kraju znajduje się Region Rioja – miejsce gdzie powstają nie tylko wyjątkowe trunki ale także niesamowitych widowisk natury i architektury. Artykuł przedstawia najciekawsze miejsca jakie warto odwiedzić dla miłośników turystki winiarskiej.

Bodegas Ysios – nowoczesna architektura i doskonałe wina

Bodegas Ysios jest jednym z najnowocześniejszych vineroad’ ów na całych Pirenejach. Jego oddziałujący design został zaproponowany przez Santiago Calatrava twórcą również takich projektów jak włoska stacja TGV Lyon-Saint-Exupéry lub Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie. Od 2004 roku Bodegas Ysios oferuje swoją wyśmienitą produkcję winiarską. Zwiedzający mają okazję poznać tajniki produkcji tego wina, a przy okazji podziwiać piękny krajobraz.

Marqués de Riscal – tradycja i innowacja

Najbardziej znany vineroad z Rioja to Marqués de Riscal. To jedno z najstarszych hiszpańskich winiarni, które powstało w 1858 roku i od tamtej pory stało się symbolem regionu. W ostatnich latach na terenie kompleksu usytuowano Hotel Wine Spa, które nosi nazwę „Cité du Vin” oraz Muzeum Winnictwa i Wino.

Bodegas Muga – rodzinne podejście do produkcji wina

Bodegas Muga jest częściowo położona pod ziemią dzięki czemu może działać bez konieczności klimatyzacji – zapewniając optymalną temperaturę dla procesów fermentacyjnych oraz leżakowania trunków. Od wielu pokoleń Bodegas Muga produkują wyśmienite riojaki korzystając ze sprawdzonych metod przekazywanych z pokolenia na pokolenie rodziny odpowiedzialnej za prowadzenie tego biznesu.

Viña Real – pięknie położone winnice i degustacje na najwyższym poziomie

Winnice Viñy Real zostały założone przez grupę enologów w 1989 roku. Obecnie jest to jedna z największych winiarni w regionie Rioja, skupiająca się na produkcji wyśmienitych trunków o unikalnym charakterze i aromacie. Wizyta w Viña Real umożliwi Ci nie tylko niesamowite widoki ale też degustacje win pod opieką specjalisty.

Bodegas López de Heredia Viña Tondonia – kultowy producent, który cieszy się uznaniem od ponad 140 lat

Jednym z najlepszych przykładów tradycyjnej hiszpańskiej enologii jest Bodegas Lopez de Heredia ze swoim najsłynniejszym trunkiem – Bodegas Viña Tondonia Gran Reserva. Wina produkowane przez tę markę posiadają bardzo długą historię również dzięki technikom używanym już ponad wiek temu – do ich spożywania potrzeba czasu oraz odpowiednich okoliczności.

Podsumowując: Region Rioja oferuje swoim gościom wiele atrakcji począwszy od pięknych krajobrazów po rodzinne winnice oraz nowoczesne kompleksy vineroad’ ów . Dlatego jeśli chcesz poznać Hiszpanię lepiej, a przy okazji spróbować tego wyśmienitego trunku koniecznie musisz się tam wybrać!