Kiedy można wykonać test ciążowy?

Domowe testy ciążowe zakupione w aptece czy drogerii pozwalają na sprawdzenie, czy kobieta jest w ciąży, czy nie. Jednak wykonanie testu ciążowego warunkuje także czas. Testy ciążowe w wielu wypadkach pokażą fałszywy wynik, gdy są wykonywane zbyt wcześnie.

Test ciążowy opiera swoje działanie na wykrywaniu w moczu hormonu zwanego gonadotropiną kosmówkową (hCG). Hormon jest produkowany przez łożysko kobiety oraz płód. Stężenie hormonu rośnie stopniowo w organizmie kobiety do 8-10 tygodnia i stabilizuje się na wysokim poziomie. Hormon jest wykrywalny dopiero od 6 dnia od zapłodnienia.

Kiedy należy wykonać test ciążowy? Testy ciążowe wykonywane w domu posiadają różną czułość na obecność hCG w próbce moczu. Najbardziej czułe testy mogą wykryć hormon już po 6 dniach od zbliżenia. Jednak, aby test okazał się wiarygodny, należy wybrać wariant o najwyższej czułości na obecność gonadotropiny kosmówkowej. Informacja na temat czułości testu zawarta jest na opakowaniu lub w załączonej ulotce do testu. Test ciążowy najlepiej wykonać w pierwszym dniu planowanego krwawienia, które nie wystąpiło. Dla pewności test powinno się powtórzyć do tygodnia od pierwszego wykonanego badania. Kobieta, która ma za sobą poród, musi odczekać minimum 6 tygodni od rozwiązania, aby wykonać test ciążowy. W organizmie kobiety po porodzie utrzymuje się stężenie gonadotropiny kosmówkowej i wynik wykonanego testu nie może być wiarygodny. Zdarzają się przypadki wśród kobiet samoistnego poronienia na bardzo wczesnym etapie ciąży. Organizm zdoła jednak do tego czasu wytworzyć wykrywalną ilość hormonu hCG w próbce moczu. Test wskaże wynik pozytywny, mimo że kobieta już w ciąży nie jest.

Testy ciążowe nie wykryją gonadotropiny kosmówkowej w moczu po upływie 24 lub 48 godzin. Na wynik testu nie wpływają narkotyki, alkohol czy inne używki. Ciążę lub jej brak zawsze należy potwierdzić badanie wykonanym przez ginekologa. Jednak czas wykonania badania przez lekarza jest także uwarunkowany. Badanie lekarskie powinno się odbyć nie wcześniej niż po 2-3 tygodniach od zbliżenia.