Jak zaoszczędzić na wykonaniu dachu

Jak zaoszczędzić na wykonaniu dachu?

O budowie własnego domu marzy wiele osób. Niejeden z tego grona osiąga w tym aspekcie sukces, choć z pewnością w trakcie trwania tego przedsięwzięcia bez wątpienia pojawiło się mnóstwo dylematów związanych z finansami. Na czym można zaoszczędzić podczas budowy dachu? Czy papa termozgrzewalna to dobre rozwiązanie?

Papa termozgrzewalna, dachówka ceramiczna, betonowa czy blacha — rodzaj pokrycia znacząco zmienia koszta budowy dachu

Jednym bardzo ważnym aspektem, który znacząco wpływa na koszta podczas budowy dachu, jest wybór pokrycia dachowego. Z pewnością takie rozwiązania, jak papa termozgrzewalna czy dachówka betonowa, są znacznie tańsze od dachówki ceramicznej. Z poziomu ziemi różnica nie jest zauważalna, natomiast z pewnością można ją odczuć w portfelu. Sama dachówka betonowa jest tańsza, a dodatkowo wszystkie elementy jak: dachówki krawędziowe, gąsiory itd. są tańsze od ich ceramicznych odpowiedników.

Ponadto dachówka cementowa czy papa termozgrzewalna to wysokiej jakości materiały na dachy, które cechują się swoją wytrzymałością. Co więcej, dzięki postępowi w tym obszarze dachówki cementowe są bardzo estetyczne. Dla przykładu na rynku można już spotkać modele betonowe, które są idealnie płaskie.

Każdy, kto szuka bardziej ekonomicznych rozwiązań, powinien nieco więcej uwagi skierować na blachę dachową. Oferowane obecnie blachy są produktami o naprawdę wysokiej jakości. Blachodachówki pokryte są chroniącymi je powłokami i posiadają bardzo długą gwarancję, bo w zakresie 40-50 lat. Krycie blachą wyróżnia to, że ma mniejszy przekrój krokwi, co przekłada się na oszczędności.

Kolejnym bardzo ważnym elementem wpływającym na budżet jest sama konstrukcja dachu. Skomplikowane, wielopołaciowe dachy z mnóstwem daszków lub lukarn generują o wiele większe koszty związane z ich układaniem oraz z większą ilością użytego materiału. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest dach dwuspadowy, ewentualnie wyposażony w okna dachowe. Szukając oszczędności, zaleca się wybrać proponowany przez producenta standardowy kolor pokrycia. Każdy element wykonany na indywidualne zamówienie wiąże się z większymi kosztami.

Budowa dachu — na czym nie warto oszczędzać?

Nie zawsze oszczędności wpływają korzystnie na budżet. Bywa i tak, że chcąc oszczędzić na czymś, słaba jakość generuje kolejne koszty. W związku z powyższym należy z rozsądkiem podejść do kwestii cena- jakość w takich aspektach, jak:
Izolacja dachu — im gorsza izolacja, tym większe koszta związane z ogrzewaniem, zwłaszcza w przypadku użytkowego poddasza;
Kiepski wykonawca — zatrudnienie fachowca, który nie do końca zna się na swoim fachu, może generować straty w materiałach oraz doprowadzić do nieszczelności dachu;
Oszczędności na spinkach przy dachówkach — w czasie wichur dachówki mogą po prostu spaść z dachu, można to zauważyć po zwiększonym zapotrzebowaniu na spinki oo każdej większej wichurze.