Jak wygląda camping zimą?

Zimowy camping cieszy się coraz większą popularnością. Użytkownicy pragną zaznać spokoju, korzystać z białego puchu i zjeżdżać ze stoków na nartach. Warto jednak dobrze przygotować się do takiej wycieczki, gdyż wygląda ona nieco inaczej niż letni wyjazd. Akcesoria kempingowe powinny być dostosowane do pory roku oraz potrzeb.

Jak przygotować się do campingu w trakcie zimy

Zimowy wyjazd campingowy jest bardzo przyjemny, jednak wymagane są odpowiednie akcesoria kempingowe. W pierwszej kolejności należy pomyśleć o porządnych oponach przeznaczonych specjalnie na zimowe warunki. Należy je stosować również w przyczepie, gdyż zdecydowanie ułatwia hamowanie, dodatkowo pojawiają się mniejsze trudności w trakcie jazdy na zakrętach. Nie można się obejść również bez łańcuchów ściegowych, które zakłada się na koła przyczepy. To rozwiązanie polecane przede wszystkim w trakcie wycieczki w Alpy. Opony powinny być wykonane z najlepszej jakości materiałów, gdyż stanowią istotne wsparcie dla bieżnika. Zimą ogrzewanie w kamperze odgrywa duże znaczenie, tak samo jak właściwa izolacja. Dzięki nim wypoczynek jest komfortowy i można szybko rozgrzać się po zjeżdżaniu ze stoku. Należy mieć ze sobą całkiem spory zapas butli z gazem. Najlepiej sprawdzi się sam propan gdyż butan nie spala się w ujemnych temperaturach. W związku z tym pół butli marnuje się. Jedna butla, która zawiera 11 kilogramów może wystarczyć na 5 dni, ale w ekstremalnych warunkach zużyje się już po 2 dobach. Specjalne urządzenia na telefon pozwalają kontrolować poziom gazu w butli. Nikt nie chce, żeby stało się to w środku nocy, kiedy na dworze panuje minusowa temperatura. Nieciekawy poranek i zęby szczękające z zimna gwarantowane. Wentylacja również odgrywa istotną rolę. Codziennie warto wywietrzyć mobilny pojazd, gdyż redukuje to gromadzenie wilgoci i pojawienie się grzyba. Kiedy chodzi o akcesoria kempingowe poleca sprzęty umożliwiające suszenie mokrych ubrań po zabawie na stoku. Nie należy ich pozostawiać w przyczepie, gdyż zalegnie w niej spora wilgoć powodująca dalsze konsekwencje.

Jak uzyskać wodę zimą?

W trakcie przebywania na zimowym campingu, ogrzewanie powinno pracować cały czas. Nie należy go wyłączać nawet przed wyjściem na stok. Dzięki temu znacznie zmniejsza się ryzyko zamarznięcia wody w układzie, gdyż rury przeznaczone do ogrzewania oraz rury od wody znajdują się jedna obok drugiej. Zanim bojler zacznie pracować należy w pierwszej kolejności włączyć ogrzewanie w przyczepie bądź kamperze. Taki zabieg jest niezwykle ważny, gdyż jednostka wymaga ciepła. Jeśli ten krok w podgrzewaniu wody zostanie pominięty, zawór Frost Control bardzo szybko usunie z niego całą wodę oraz zapasy ulegną redukcji w ciągu paru godzin. Akcesoria kempingowe mogą zawierać także podgrzewacz na wodę, który zdecydowanie ułatwia funkcjonowanie w trakcie zimnych dni oraz wieczorów.

Kiedy za oknem panują ujemne temperatury, zużycie prądu zwiększa się. Jest to związane z mniejszą sprawnością akumulatorów. Oprócz tego w trakcie zimowego kempingu, ciemność zapada bardzo szybko, co sprawia, że spędza się więcej czasu w przyczepie. Nikogo nie powinno zdziwić większe zużycie prądu. Dobrze jest więc spędzać czas w restauracjach, gdzie dostępny jest telewizor, można naładować telefon oraz laptopa. Na większych polach kempingowych dostępne są nawet suszarnie czy lodówki, gdzie za niewielką opłatę można przechowywać produkty żywnościowe i szybko wysuszyć mokre ubrania. Na zimowy wyjazd warto zabrać ze sobą łopatę do śniegu, skrobaczkę oraz miotełkę, która posłuży do oczyszczenia wejścia. Dobrze sprawdzą się pochłaniacze wilgoci bądź okapy termiczne, które z biegiem lat zyskują coraz większą popularność. Trudno obejść się bez grubej kołdry, koca, termosu, ciepłego obuwia i wielowarstwowych ubrań. Na stoku przydają się również okulary przeciwsłoneczne. Najważniejszy jest jednak dobry humor i najlepsze towarzystwo, wtedy wszystkie niedopatrzenia przestają mieć jakiekolwiek znaczenie.