krzesło pod prysznic

Najczęstsze przyczyny wypadków domowych seniorów

Opieka nad seniorem nie jest łatwa, szczególnie wtedy, gdy jest to osoba chora, mająca jakąś dysfunkcję ruchu. Trudności z poruszaniem się to najczęstszy problem i przyczyna wypadków seniorów w domu.

Ciągi komunikacyjne i kuchnia

Miejsce, które powinno być szczególnie zabezpieczone, to schody do domu i schody wewnętrzne. Jeśli senior porusza się o kulach lub na wózku czy za pomocą chodzika, koniecznie zamontuj poręcze i uchwyty w ciągach komunikacyjnych. Dzięki nim wchodzenie po schodach czy przemieszczanie się z miejsca na miejsce nie sprawia już tak wielkiej trudności.

Druga niezwykle istotna sprawa to podłoga. Jeśli jest śliska to stwarza duże niebezpieczeństwo poślizgnięcia i upadku. Wybieraj więc posadzki o strukturze chropowatej, a jeśli nie masz możliwości zmiany starych na nowe, zdecyduj się na dywany. Ułożenie ich w newralgicznych miejscach, przez które przemieszcza się często osoba starsza to podstawa bezpieczeństwa i spokoju.

Zadbaj też o porządek w domu, bo wystarczy jedna rzecz położona na podłodze, np. pilot do telewizora czy dziecięca zabawka, aby stworzyć duże zagrożenie. Tak samo uważaj na rozlane w kuchni płyny – wodę czy olej, aby doszło do upadku. Oprócz utrzymywania porządku w kuchni zadbaj też o to, aby urządzenia AGD były wyposażone w określone zabezpieczenia. Ochrona przed poparzeniem czy zachlapaniem oraz odcięcie prądu w razie awarii, to wszystko jest niezwykle ważne, szczególnie dla seniora.

Bezpieczeństwo w łazience – taboret pod prysznic i uchwyty

Łazienka to kolejne miejsce, w którym trzeba zachować dużą ostrożność. Nie zawsze osoba starsza sama może skorzystać z toalety, czy wziąć prysznic. A nawet jeśli jest w stanie wykazać samodzielność podczas czynności higienicznych, to często będzie potrzebować pomocy.

Jak więc wyposażyć łazienkę, aby stała się nie tylko przyjazna dla seniora, ale też bezpieczna? Przede wszystkim zadbaj o to, aby było w niej sporo miejsca na swobodne poruszanie się, szczególnie gdy senior jeździ na wózku. Jeśli łazienka jest mała, zadbaj o to, aby meble nie zagarniały mnóstwa przestrzeni, ale postaw na podwieszane półki czy umieszczone we wnękach. Wykorzystaj każdy centymetr łazienki do schowania potrzebnych rzeczy, np. pod umywalką, aby nie stwarzać zagrożenia upadkiem poprzez potknięcie się o jakąś rzecz czy mebel.

Zamień tradycyjną kabinę prysznicową na płytki brodzik, do którego wchodzi się bez problemu. Umieść w nim krzesło pod prysznic, aby senior mógł wygodnie się umyć, bez konieczności wstawania. Takie łazienkowe krzesełko powinno być wykonane solidnie z jak najlepszych materiałów. Musi mieć ogumowane nóżki i najlepiej, aby na siedzisku znalazły się małe otworki na swobodny odpływ wody. Krzesło pod prysznic to duża pomoc dla człowieka starszego, dla którego każda kąpiel może skończyć się upadkiem.

Nie każdy ma jednak brodzik, ale wiele osób decyduje się na wannę. Krzesło pod prysznic zamień na wygodną nakładkę na wannę. Dzięki niej senior nie będzie musiał siadać w wannie, co ochroni go przed poślizgnięciem się podczas wstawania.

Nie powinno też zabraknąć w łazience nakładki na sedes. Zbyt niskie muszle klozetowe nie są wygodne dla seniora. Stwarzają niebezpieczeństwo upadku czy nadciągnięcia mięśni. Wystarczy złe ustawienie ciała czy nagły skręt, aby osoba starsza doznała poważnej kontuzji. Dlatego też nakładka jest niezwykle ważna, ale też prosta w obsłudze spłuczka czy bateria w umywalce. Powinna być dłuższa, zarówno wylewka, jak i rączka do włączania.

Wypadki, jakie mogą zdarzyć się w domu seniorowi, nie powinny mieć nigdy miejsca. Poparzenia, upadki, skręcenia i nadciągnięcia mięśni – to bardzo nieprzyjemne sytuacje dla każdego, a szczególnie dla osoby starszej. Mogą skończyć się bardzo długą i żmudną rehabilitację, której można po prostu uniknąć.