Czy konieczne jest gruntowanie płyt gipsowych?

Jak wiadomo gips to jeden z najbardziej chłonnych materiałów. Dlatego też niezależnie od tego, czy kładziemy glazurę, czy szpachlujemy bądź malujemy, zawsze materiał ten (jeśli chcemy by nasza praca nie poszła na marne) musi zostać zabezpieczony odpowiednim środkiem gruntującym. Sprawdzenie stopnia wchłaniania jest w zasadzie zadaniem całkiem prostym. Wystarczy bowiem lekko skropić materiał i obserwując, jak szybko woda z jego powierzchni zostanie w niego wchłonięta. W przypadku bardzo dużej adsorpcji wykonywanie na gipsowej powierzchni jakichkolwiek czynności bez jego odpowiedniego zabezpieczenia właściwym środkiem może się skończyć dużym niepowodzeniem dla przeprowadzanych prac. Bez takiej zaprawy bardzo prawdopodobne jest, że gips wchłonie wodę znajdującą się np. w zaprawie klejowej, co spowoduje nieprawidłowy proces jej wiązania. W efekcie klej będzie zbyt suchy, a co za tym idzie jego działanie nie będzie efektywne. Dlatego też w takim przypadku należy sięgnąć po preparaty gruntujące do podłoży silnie chłonnych. Takie preparaty idealnie sprawdzą się w uniemożliwieniu absorpcji wody z zaprawy klejowej do gipsu. Wybór tego rodzaju preparatów jest naprawdę ogromny, zatem znalezienie czegoś odpowiedniego nie będzie problemem.

Gruntowanie z wykorzystaniem odpowiednich preparatów zawsze będzie ważnym etapem prac przed wykonaniem gładzi gipsowych. To od przeprowadzenia procesu gruntowania w tym przypadku przede wszystkim będzie zależała późniejsza trwałość gładzi położonych na ścianach czy sufitach. Takie preparaty najwygodniej i najefektywniej nanosić przy pomocy pędzla bądź wałka malarskiego. Gruntowanie jest czynnością bardzo cenną i praktyczną, gdyż zawsze nad zagruntowanym podłożu przeprowadzanie wszelkiego rodzaju prac jest znacznie łatwiejsze.

Mówiąc o gruntowaniu warto dodać, że gruntowanie płyt gipsowych przeznaczonych do malowania wygląda nieco inaczej niż we wszystkich pozostałych przypadkach. W takim przypadku cały proces przebiega przede wszystkim przy zastosowaniu nieco rozwodnionej farby (oczywiście takiej, która zostanie później położona jako ostateczna warstwa). Jeśli chodzi o proporcje rozcieńczania, to tak naprawdę o tym decyduje producent każdej farby (zatem takich informacji szukać należy na opakowaniu farby). Stosując farby silikatowe lub silikonowe należy sięgnąć po specjalne preparaty przeznaczone do gruntowania powierzchni.