szklarnie

Jakie warzywa nadają się do szklarni?

Szklarnie przydomowe dają znacznie większe możliwości uprawy roślin niż sam grunt. W naszych warunkach klimatycznych najczęściej stosuje się je do hodowli roślin ciepłolubnych, wymagających stałej temperatury, lub bardzo wrażliwych na zmiany warunków atmosferycznych. Jakie dadzą nam obfite plony pod osłoną szklarni?

Szklarnie z nowalijkami – zacznij już w lutym

Szklarnie dość znacznie wydłużają okres hodowli roślin. Nawet te najprostsze, nieogrzewane mogą nam pomóc w cieszeniu się własną uprawą już kilkanaście tygodniu wcześniej, niż przy sadzeniu tylko do gruntu. Na pierwsze w sezonie warzywa nadają się tzw. nowalijki, czyli np.: sałata, cebula, szczypiorek, rzodkiew, pietruszka, czy szpinak. Radzą sobie świetnie już po ustąpieniu wiosennych przymrozków, a pod osłoną szklarni, czy nawet prostego tunelu foliowego możemy sadzić je już na koniec lutego. Ich zaletą jest również prostota hodowli. Wymagają właściwe tylko podlewania, czasem pikowania, czyli spulchniania gleby, w której rosną. Rośliny te nie lubią też zbyt bogato odżywczej ziemi w której rosną. Szczególnie wrażliwe są na zbyt wysoki poziom azotynów, więc uważaj z tradycyjnymi i łatwo dostępnymi nawozami. W tym przypadku lepiej sprawdzi się przydomowy kompostownik lub obornik.

Pomidory, ogórki i papryka zastąpią nowalijki.

Zbiór nowalijek posadzonych na przełomie lutego i marca przypadnie akurat na kwiecień. Jest to idealny moment na zastąpienie ich często spotykanymi w przydomowych szklarniach ogórkami, pomidorami i nieco bardziej wymagającą papryką. Sadzonki przygotowuje się już w marcu i hoduje jeszcze w warunkach domowych, a następnie w odpowiednim momencie wysadza się je do szklarni . O ile w przypadku ogórków i papryki pod osłoną lepiej czują się wszystkie odmiany, o tyle w przypadku pomidorów w szklarni najlepiej postawić tylko na te wielkoowocowe. Pomidorki koktajlowe świetnie poradzą sobie w gruncie, bez dodatkowej osłony. Wszystkie te warzywa należy regularnie podlewać unikając przy tym zbyt niskiej temperatury wody, co jest szczególnie ważne w przypadku ogórków. Rośliny te cenią sobie również bardzo wysoką wilgotność powietrza, która w przypadku papryki może wynosić nawet do 95%. Wysadzając rozsady pamiętaj o zachowaniu odpowiednich dla danego gatunku odległości i podwiązaniu pędów na podpórkach. To szczególnie ważne w przypadku papryki i niektórych gatunków pomidorów. Chcąc wspomóc rozwój tych roślin, poza podlewaniem, może odrobinę nawieźć glebę, ale też nie przesadzaj z jej wzbogacaniem. Papryka lubi nieco bardziej próchnicze podłoże, a ogórki są bardzo wrażliwe na zbyt wysoką zawartość azotynów, przez które stają się gorzkie i puste w środku.

Jak dbać o warzywa bardziej egzotyczne?

O  ile pomidory, ogórki i papryka nie wymagają specjalnej wprawy i umiejętności hodowlanych, a z ich uprawą pod osłoną powinien poradzić sobie nawet początkujący działkowiec, to szklarnie umożliwiają też hodowlę gatunków egzotycznych. Wymagania będą tu oczywiście o wiele większe, zarówno jeżeli chodzi o przygotowanie podłoża, zastosowane systemy w szklarni, jak i same czynności pielęgnacyjne. Szczególne wymagania cieplne ma między innymi melon, arbuz, kiwano, czy balsamka. Sposób zapewnienia im odpowiedniej temperatury będzie się różnić w zależności o potrzeb danego gatunku. Sam grunt można podgrzać odpowiednim podkładem np. nawozem końskim, a do ogrzewania powietrza zastosować systemy grzewcze, jeżeli samo światło słoneczne skupiane przez pokrycie szklarni będzie niewystarczające. W niektórych przypadkach, jak np. arbuza, który nie jest szczególnie światłolubny, uprawę można przykryć czarną folią. Z kolei bakłażan poza wymaganiami temperaturowymi, nie toleruje braku światła i trzeba mu go dostarczać na wszelkie możliwe sposoby. Decydując się na uprawę roślin o szczególnych wymaganiach należy pamiętać, że za wyższą temperaturą i wilgotnością idzie też większe ryzyko rozwoju patogenów, szczególnie grzybów, przed którymi należy odpowiednio zabezpieczyć uprawę.